Головна » 2016 » Січень » 9 » Система уроків з української мови на тему "Речення" урок 2(4 клас)
15:01
Система уроків з української мови на тему "Речення" урок 2(4 клас)

УРОК  2

Тема. Слово і словосполучення

 Мета: закріплювати знання учнів про різницю між словом і словосполученням; розвивати вміння утворювати словосполучен­ня, будувати з ними речення; виховувати культуру слововживання, прагнення завжди використовувати літературні слова.

Основні завдання уроку

  1. Узагальнення вивченого:
  • слово і словосполучення;
  • граматичний зв'язок слів у словосполученні.

2.Збагачення словникового запасу:

- введення слів: узимку, улітку, навесні, восени.

3.Підвищення орфографічної грамотності:

- орфограма «Подовжені приголосні»;

- орфограма «Перенос слів із подовженими приголосними».

Обладнання: таблиця «Слово і словосполучення»; картки.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

1.Учні зачитують спонукальне речення з вправи 63, пояснюють розділові знаки. Потім пояснюють звукову модель слова браття.

2.Орфографічні вправляння (робота в зошиті)

а)      Запис звукових моделей слів збіжжя та ласто­виння.

Висновок. Подовжений звук на письмі переда­ється двома однаковими літерами.

б)  Перенос слів із подовженими приголосними. Учні ділять слова для переносу.

Висновок. Літери, що позначають один подо­вжений звук, розривати не можна.

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Робота над словами та словосполученнями

 

Завдання. Уважно прочитати слова в першому та другому стовпчику. Що точніше називає предмет – слово чи словосполучення?

 

обличчя

 сумне обличчя

бадилля

 картопляне бадилля

стаття

 цікава стаття

вітання

 щире вітання

 

 

Висновок. Слово тільки називає предмет, а сло­восполучення вказує ще й на ознаку цього пред­мета.

2. Побудова речень з уведенням словосполучень

ІV.  ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

- Отже, ми сьогодні працюватимемо над сло­вом та словосполученням, будуватимемо речення із запропонованими словосполученнями.

V.РОБОТА З ТАБЛИЦЕЮ «СЛОВО І СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ»

VІ. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

VІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.Створення проблемної ситуації

- Чи можна сказати, що слова вітання, мату­ся є словосполученнями?

- Ні, вони нібито не пов'язані між собою.

Завдання: утворіть словосполучення.

Одна група учнів утворила словосполучення вітання для мату­сі, а друга група — вітання матусі.

Висновок: У першому випадку зв'язок здійсню­ється за допомогою закінчення, а в другому — за допомогою прийменника і закінчення.

2.Самостійна робота

Завдання. Утворити словосполучення з поданих слів. Як пов'язані слова між собою?

Сум, обличчя; жаба, квакання; щебетання, соло­вей; з, виходити, оселя.

3.Словникова робота

а) Уведення нових словникових слів.

- Які пори року знаєте? (Літо, зима, весна, осінь)

- Знайдіть спільнокореневі слова до цих слів.

Весна — навесні.

Літо — улітку.

Осінь — восени.

Зима — ?

Учні знайшли слова-родичі, окрім слова зима. Колективно, за аналогією, записати слово взимку.

 Вузлик напам'ять

Запам'ятайте! Слова: влітку чи улітку, взимку чи узимку, навесні та восени пишуться разом.

6) Вживання словникових слів: узимку чи взимку.

Дослідження. Яке слово вжити?

(Узимку) снігурі прилітають у наші краї.

Ялівець (узимку) — чудова годівниця для птахів.

Забави (взимку) — велике задоволення!

Висновок. На початку речення та після слів, що закінчуються на приголосний, пишемо слово узимку; якщо попереднє слово закінчується на голосний, то вживаємо — взимку.

4. Вправляння у побудові словосполучень та речень

1-а     група   (учні з низьким рівнем пізнавальної активності)

Завдання. Побудувати словосполучення і запи­сати їх.

Скласти з одним із них речення.

Захоплюватись (чим?)...

Лунала (біля чого?) біля...

Побачили (кого?)...

2-а     група  (учні з високим рівнем пізнавальної активності)

Завдання. Від одного й того самого слова поста­вити різні запитання до поданих слів.Скласти речення, використовуючи ці словосполучення.

(хто?)

парубки

(ЩО?)

пісню

співають

(Де?)

на вечорницях

(з ким?)

з дівчатами

 
 

 

 VІІІ.  ПІДСУМОК       УРОКУ

Учні. Сьогодні на уроці ми навчилися утворювати словосполучення та складати речення з ними.

Учитель. Чи правильне твердження, що вітер і сонце — це словосполучення?

Висновок. Ці слова не є словосполученням, вони не залежать одне від одного.

1.Що таке словосполучення:

а) слова, які не залежать одне від одного,

б) слова, які залежать одне від одного,

в) слова, які відносяться до однієї частини мови.

2. Котрі з цих слів є словосполученням:

а) кольоровий скло,

б) учні з вчителька,

в) явище природи

ІХ.  ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виписати словосполучення з тексту (учням роз­дані індивідуальні картки).

Переглядів: 336 | Додав: Oksana | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar