Головна » 2016 » Січень » 09 » Система уроків з української мови з теми "Речення" урок 10 (4 клас)
16:02
Система уроків з української мови з теми "Речення" урок 10 (4 клас)

УРОК 10

Тема. Складне речення, його будова

 Мета: ознайомлювати учнів із будовою складних речень; наголосити на практичному значенні складних речень у будові текстів; учити відрізняти просте речення з однорідними членами від складного речення; розвивати вміння вдосконалювати тексти; виховувати бажання допомагати старшим по господарству.

                                                Основні завдання уроку

1.Вивчення нового матеріалу:

—    утворювати складне речення;

—    правильно ставити розділові знаки у складному реченні

2.Збагачення словникового запасу:

—     уведення слів: скатертина, серветка, випраний і прасований рушник;

—                усунення невиправданих повторів.

 

 Обладнання: картка з текстом «Маленька господиня»

бліц-завдання; ілюстрації осінніх пейзажів; художні книги, які зараз читають учні; таблиця «Складне речення».

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ФРОНТАЛЬНА ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Робота над вправою 91.

Завдання. Звернути увагу на останнє речення і визначити, скільки у ньому граматичних основ

Висновок. У цьому реченні дві граматичні основи. Воно ніби складається з двох простих речень, їх можна записати як окремі речення, від цього зміст не зміниться.

ІV. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

—    Сьогодні ми працюватимемо над складними реченнями, учитимемося будувати їх, відрізняти від простих речень з однорідними членами.

V.ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.                Робота за таблицею «складне речення»

 

2.    Опрацювання правила про складне речення.

(підручник с. 45)

3.    Побудова складних речень

На дошці записано два простих речення, що необхідно об'єднати в одне складне.

Настала глибока ніч. Друзі ще не спали. (Настала глибока ніч, але друзі ще не спали.)

Висновок. Отже, з двох простих речень утворили складне за допомогою сполучника але

 

4.   Робота з логічного завершення речення. Завершення складного речення.

Надворі розквітали дерева і бджілки

Учні завершують речення, визначають дві граматичні основи і вправляються у виразному читанні цього речення. Необхідно звернути увагу на читання з інтонацією завершеності як цілого речення, а не його частин.

 

VI.  Практичне завдання «Умій порівняти»

 

Завдання. Прочитайте текст. Які слова вам невідомі? Що в побудові тексту вам не сподоба­лось?

 

МАЛЕНЬКА ГОСПОДИНЯ

 Катруся була вдома сама. Катруся помила посуд і позамітала на кухні. Брудний рушник від­клала, а випраний повісила. Стіл Катруся застелила випрасованою скатертиною. Щойно Катруся роз­клала серветки, і пролунав дзвінок.

Повернулася матуся й очам не повірила.

 

Учням важко пояснити слова випрасована і випраний. Необ­хідно пояснити їм значення цих слів, потім з'ясувати неви­правдані повторення слів.  Учні слово Катруся замінюють словами: дівчинка, вона, господиня.

 

Завдання. Знайти у тексті просте речення з однорідними членами та складне речення, порів­няти їх.

Відповіді-зразки

- На мою думку, друге речення буде простим, адже є однорідні присудки помила і позамітала, що стосуються слова Катруся.

- Я вважаю, що передостаннє речення склад­не, адже є дві граматичні основи: Катруся розкла­ла, і пролунав дзвінок. Ці основи з'єднані за допо­могою сполучника і, перед яким ставиться кома.

Після опрацювання тексту учні записують його в зошити.

 

VІ. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

VІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО

1.Самостійна робота (за матеріалами вправи 92)

2. Самодиктант (за матеріалами вправи 93)

 3.Творча робота (за матеріалами вправи 94)

VІІ. ПІДСУМОК УРОКУ

Учням пропонується бліц-завдання: скласти речення з двох простих речень.

Зійшло сонце. Туман розвіявся. Блиснула блис­кавка. Загримів грім. Настав жовтень. Облітає листя.

VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 95, с. 46, запитання для повторення

Переглядів: 351 | Додав: Oksana | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar