15:52 Система уроків з української мови з теми "Речення" урок 7 (4 клас) | |||||
Урок 7 Тема: Поєднання однорідних членів за допомогою сполучників. Мета: Сформувати поняття про сполучниковий зв'язок між однорідними членами речення; виробляти вміння правильно читати речення з однорідними членами, ставити розділові знаки на письмі, самостійно складати речення, виховувати любов та бережливе ставлення до рідної мови. Основні завдання уроку 1. Опанування нового матеріалу: — сполучник; — сполучниковий зв'язок; — перелічувальна інтонація та протиставлення. 2. Збагачення словникового запасу: — уведення слів: глечик, горщик, дзбан, кухлик, макітра, тиква. Обладнання: набір малюнків посуду; текст «Бабусин музей- чик»; картограма «Слово»; таблиця «Поєднання однорідних членів речення за допомогою сполучників». Хід уроку 1.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 2.ФРОНТАЛЬНА ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ 3.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ На дошці записані прийменники синьою крейдою, а серед них зеленою крейдою записані сполучники. Учні читають слова, звертають увагу на з'єднання літер. У, в, на, під, над, і, між, й, біля, через, а, але, навколо. Каліграфічна хвилинка Завдання. Виписати слова, записані синьою крейдою, звернути увагу на з'єднання між літерами. — Як називаються ці слова? (Прийменники) — Якою є роль прийменників у реченні? (Необхідні для зв'язку слів у реченні.) Створення проблемної ситуації — Чому слова і, й, а, але виділено зеленою крейдою? Чи можна вважати, що вони належать до прийменників? Учні вважають, що це теж прийменники, адже це «маленькі» слова.
Висновок. У першому стовпчику подані словосполучення, у яких слова пов'язані за допомогою прийменників і залежать одне від одного, а в другому стовпчику слова не залежать одне від одного і з'єднані сполучниками. 9 Вузлик напам'ять Слова і, й, а, але — це сполучники. I.ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ — Сьогодні ми вчитимемося поєднувати однорідні члени речення за допомогою сполучників. ІІ.РОБОТА НАД ВИВЧЕННЯМ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1 Робота за таблицею «Поєднання однорідних членів речення за допомогою сполучників» Сполучники і, й На дошці записано два речення. Учні читають їх із відповідною інтонацією, визначають однорідні члени речення. У гаях, садах літають зграйки снігурів. Бабуся Ганна посіяла моркву, огірки. — А зараз замість ком поставимо сполучники і, й, що сполучатимуть однорідні члени речення. Який сполучник використаємо в першому реченні? У гаях і садах літають зграйки снігурів. Висновок. Якщо попереднє слово закінчується на твердий приголосний, а наступне починається на твердий, то для полегшення вимови вживається і. — Який сполучник слід ужити в другому реченні? Бабуся Ганна посіяла моркву й огірки. Висновок. Якщо попереднє слово закінчується на голосний, а наступне починається на голосний звук, то вживаємо сполучник й. Сполучники а, але — Крім сполучників і, й є сполучники а, але, що використовуються при протиставленні. Школяр говорив тихо, але виразно. Мудрим ніхто не вродився, а навчився. Учні записують ці речення, визначають однорідні члени речення. Фізкультхвилинка 2.Робота з підручником а) Дослідницька робота (за матеріалами вправи 79). б) Вивчення правила (с. 39). в) Списування із завданням (за матеріалами вправи 80). г) Творча вправа (за матеріалами вправи 81). 3.Орфоепічні вправляння Перед читанням тексту звертається увага на доповнення до правила на с. 40. БАБУСИН МУЗЕЙЧИК Так я називаю поличку для посуду у моєї бабусі. Чого тільки тут немає! На нижній поличці зберігаються горщик і глечик, дзбанок і кухлик. А на верхній поличці стоять макітра й тиква. 4.Словникова робота а) Тлумачення виділених слів (усно); до кожного слова є малюнок із зображенням предмета. 9 Горщик — глиняний посуд, у якому готували їжу; 9 глечик — глиняний посуд для зберігання рідини; 9 дзбанок — подібний до глечика, знизу звужений, а зверху розширений; 9 кухлик — невеличкий глиняний виріб для пиття води; 9 макітра — глиняний виріб, у якому приправляли вареники, розтирали мак; 9 тиква — глиняний виріб, у якому зберігали напої в спеку. б) Запис виділених слів у зошитах. Горщик, глечик, дзбанок, кухлик, макітра, тиква — це глиняний посуд. в) Складання словосполучень зі словниковими словами (усно). Бабусин горщик, місткий глечик, ошатний дзбанок, кухлик молока, оздоблена макітра, полив'яна тиква. г) Запис речень у зошитах із використанням словникових слів. Завдання. За допомогою сполучників об'єднати речення кожної групи таким чином, щоб не повторюватись однакові слова. У другому реченні встановити зв'язок слів. 1. У спеку господарки зберігали воду в тикві. У спеку господарки зберігали воду в глечиках. Зразок. У спеку господарки зберігали воду в тикві та глечиках. 2.Мама готує смачну їжу в горщику. Мама готує смачну їжу в макітрі. Зразок. Мама готує смачну їжу в горщику й макітрі. — Уважно прочитайте речення першої та другої групи. Порівняйте і зробіть узагальнення. У саду зацвіли малина й аґрус. У похід вирушили дівчата і хлоп'ята. Осінь була затяжною, але теплою. Тече вода в море, а не витікає. 9 Вузлик напам'ять Правило-узагальнення Щоб узагальнити, проаналізуйте ознаки, з'ясуйте, чим вони схожі й різняться; визначте головні; об'єднайте їх реченнями. Відповіді учнів. В обох випадках сполучники використовуються для поєднання однорідних членів речення. Однорідні члени речення зі сполучниками і, й вимовляються з перелічувальною інтонацією, а зі сполучниками а, але — з інтонацією протиставлення. Між двома однорідними членами речення перед і, й кома не ставиться, а перед сполучниками а, але кома ставиться завжди. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Вправа 82, с.40 | |||||
|
Всього коментарів: 0 | |