15:56 Система уроків з української мови з теми "Речення" урок 9 (4 клас) | ||||||||||||||||||||
УРОК 9 Тема. Тренувальні вправи на складання речень з однорідними членами речень Мета: закріплювати вміння визначати однорідні члени речення; учити складати речення за схемою, розставляти розділові знаки при однорідних членах; розвивати мовне чуття; збагачувати дитячий словник; виховувати почуття любові до природи, дбайливе ставлення до птахів. 1. Закріплення вивченого: — визначення однорідних членів речення та залежних слів; — розділові знаки при однорідних членах; — побудова речень за схемами; — зв'язок слів у реченні. 2. Збагачення словникового запасу: — введення слів: м'ясорубка, хліборізка, кавоварка, кавомолка, самовар. 3. Підвищення орфографічної грамотності: — написання слів з апострофом; — правопис частки не з дієсловами; — словникові слова: влітку, щохвилини. Обладнання: кодокартка з текстом «Василькові чоботи»; кодокартка із завданнями різного рівня складності; малюнки предметів кухонного навчання; ілюстрації морських тварин, зимуючих птахів; таблиця словникових слів. Хід уроку II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ Перевіряється тільки третє завдання (учні самостійно складали речення з однорідними членами). III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ 1. Розумова гімнастика — Об'єднайте дві частини слова. Як можна назвати одним словом групу цих предметів? Яке слово зайве?
Учні записують утворені слова і роблять висновки, що зайве слово снігопад, адже решта — це кухонні помічники. Слід звернути увагу, що ці слова складні. 2. Складання словосполучень (усно) Ручна м'ясорубка, електрична кавоварка, блискучий самовар, зручна хліборізка. 3. Складання речень Завдання. Скласти зі словосполучень речення з однорідними членами, визначити залежні слова. Приготувати запашну каву допомагають ручна кавомолка й електрична кавоварка. IV. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ — Отже, сьогодні ми складатимемо речення з однорідними членами, а наприкінці уроку проведемо самостійну роботу. V. ЗАКРІПЛЕННЯ Й УДОСКОНАЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ 1. Тренувальні завдання Завдання 1. Поширити речення однорідними членами, замінюючи виділені слова конкретними предметами. Обабіч дороги ростуть кущі. У садах зріють фрукти. У гущавині старих дубів здіймають галас птахи. Завдання 2. Складіть і запишіть речення з однорідними підметами і присудками. В'яне, жовкне і осипається. Книги, газети і журнали. Завдання 3. Складіть і запишіть речення за схемою 1. | і_____ по_ . 2. | , але_ . 3. | , а_____ . Зразок відповіді 1. Дівчатка прокинулись зранку і пішли по гриби. 2. Петрик прокинувся пізно, але не запізнився до школи. 3. Сонце взимку встає пізно, а не рано. Фізкультхвилинка Завдання 4. Робота за підручником а) Виконання вправи 87 (списування із завданням). б) Колективне виконання вправи 88 (усно). в) Самостійна робота з фронтальною перевіркою (за вправою 89, завдання 3). г) Розвиток зв'язного мовлення (за вправою 90). 2. Розвиток орфографічної пильності За допомогою кодоскопа на екран проектується текст «Василькові чоботи». Необхідно прочитати його, визначити орфограми, що зустрічаються у словах тексту. ВАСИЛЬКОВІ ЧОБОТИ Улітку мама купила Василькові гумові чоботи. Тільки взути хлоп'я їх не може. У всьому селі жодної калюжі. А дощ іти не квапиться. Дрімає собі у м'якій хмаринці. Ходить хлопчина по двору і нудьгує. Щохвилини на хмаринку поглядає. А дощик спить. В'януть бабусині помідори, схилились мальви у Соломії, чоботи без діла стоять. Вийшла Соломія з подругами на подвір'я і заспівали дощику пісню. Линув рясно він на грядки і квіти. Василько взувся в чоботи і гайда по калюжах! 3. Самостійна робота Пропонуються різнорівневі завдання (на екрані), які діти обирають за власним бажанням. Учні сигналізують різнокольоровими картками (А — червоний, Б — зелений, В — жовтий) про те, який вони обрали варіант. Якщо учень під час самостійної роботи виявляє, що зможе перейти до складнішого варіанта або змушений понизити рівень складності, то він змінює картку. Учитель вибірково проводить перевірку. Група В. Виділені слова замінити однорідними членами речення і записати ці речення. Підкреслити однорідні члени із залежним словом. Двоє дітей допомагають мамі на ділянці. З вирію повернулись пташки. Учні біля школи садили квіти. Група Б. Списати. Замість крапок поставити сполучники, де потрібно — кому. У гаях садах... парках літають зграйки синиць. У лісі росли високі сосни дуби... липи. Павлик пише повільно... гарно. Група А. Поєднати словосполучення за допомогою сполучників а, але. Підкреслити однорідні члени речення.
Вправа 90, завдання 4. | ||||||||||||||||||||
|
Всього коментарів: 0 | |