Головна » 2016 » Січень » 15 » Звук [х]. Позначення його буквами "X", "х" (ха).
12:04
Звук [х]. Позначення його буквами "X", "х" (ха).

Тема. Звук [х]. Позначення його буквами "X", "х" (ха).

Мета. Ознайомити учнів з буквами "X", "х" (ха), її алфавітною назвою, звуковим  значенням; вчити їх правильно артикулювати звук [х]; виробляти навич­ки читання   складів, слів з буквою "X" (ха); розвивати уміння робити зву­ковий та звуко-буквений  аналіз слів; читати деформовані речення; зба­гачувати словниковий запас учнів.

                                        Хід уроку

I. Організація класу  

ІІ. Повторення вивченого.

  1.  Гра "Добери букву".

? айка    (Гайка, майка, чайка, лайка, байка.)

2. Читання пісеньки "Зайчику, зайчику" в особах.

ІII.    Вивчення нового матеріалу.

1.   Виділення звука [х] з віршика-загадки Г. Чубач.

Хтось хитренький хитрував — Нашу хвіртку поламав.

"Хто це? Хто це?"— я питав, Та ніхто про те не знав. А  хитренький за хлівом Спав собі солодким сном.

Уві сні тихенько хрюкав І слова мої не слухав.

 2.Артикуляція звука [х]. Віднесення його до твердих приголосних.

Звукова зарядка:

Ха-ха-ха; хата, халат, халва.

Хо-хо-хо; ходити, холод, хобот.

    Хи-хи-хи; дітлахи, птахи, шляхи.

    Ах, ох, ух, ех, их, іх.

3.   Звуковий, звуко—складовий аналіз слів.

—Діти, лісовичок Ох дуже любить загадки. Він і для вас приготував кілька. Учні відгадують загадки і будують з фішок звукові моделі слів-відгадок; ділять слова на склади.

а) Білосніжна вата
Плине вище хати.
Та чим вата нижче,

То і дощик ближче. (Хмара)

б) Коло носа в'ється — в руки не дається. (Запах)

4.   Гра "Хто більше?"

Добір слів зі звуком [х] в різних позиціях.

IV.     Ознайомлення з буквами "X", "х" (ха).

 Аналіз великої та малої букви "X", порівняння; зіставлення з вивчени­ми буквами.  Алфавітна назва. Визначення місця літери "ха" в касі букв:

а) Ножиці розійшлися,

Розсміялись: "Ха-ха-ха!"

 Ці веселі ножиці

Схожі з літерою "Ха".

б) Хрестиком хустину

Мама вишивала.

Букву "ха" Христинка

Вишиту впізнала.

2.   Утворення та читання складів.

— Діти, наш лісовичок Ох дружить з лісовим дзвіночком. їм завжди весело разом. А сьогодні Ох помітив, що дзвіночок засмутився. Чи не захворів часом? Адже так давно не було дощу. Давайте покличемо хмаринку і напоїмо дзвіночка.

На дошці — макет хмаринки з краплями, на яких  літери: а, о, у, и, є, і. Внизу— дзвіночок з літерою "Ха".

3.Відпочинок-гра "Іди, іди, дощику...".

V.      Робота в зошиті

 Звуко-буквений аналіз слів: "ховрах", "хліб", "горіх"

 2. Написання  літери "х", складів та слів з нею.

3. Робота зі складовою таблицею та "драбинкою" слів. Читання слів колонці.

4. Словникова робота .

5. Читання деформованих речень .

V.     Фізкультхвилинка.

Лісовичок Ох став на мох.

Ручками помахав, весело пострибав.

Нахил вправо, нахил вліво —

можна братися до діла

VI.    Робота за "Букварем"

1.Читання слів на зіставлення звукових значень букв [г] — [х].

2.Спостереження за спорідненими словами

— Що ви помітили? Який склад повторюється у словах? Уточнення  значення слів. Введення їх у речення.

3.Робота з ілюстрацією. Хвилинка фантазії.

VII.  Підсумок уроку.

Переглядів: 923 | Додав: Oksana | Рейтинг: 1.0/1
Всього коментарів: 0
avatar